MENU
16 stycznia 2020

Jak wykonać drewno betonowe?

Marzymy o pięknej, naturalnej, niepowtarzalnej ławce do ogrodu, czy donicy na warzywa lub kwiaty. Zaczynamy szukać informacji gdzie najlepiej je kupić lub jak je wykonać. Znajdujemy artykuł o drewnie betonowym i zastanawiamy się, czy będziemy w stanie wykonać deski betonowe na własny, niewielki użytek. W końcu to beton, a przecież beton to nic skomplikowanego. Beton architektoniczny, czy drewno betonowe nie mogą być przecież aż tak trudne do przygotowania w domowych warunkach, prawda?

Czy drewno betonowe można wykonać samemu?

Można. Jednak ilość rzeczy potrzebnych do prawidłowego wykonania nawet choćby deski betonowej może nas przerosnąć zarówno finansowo, jak i pod względem umiejętności. Lista etapów produkcji zawiera wiele punktów, na których można polec – zaczynając od samej receptury, która musi być precyzyjna, tak żeby spełniania wymogi nie tylko estetyczne, ale również jakościowe, przez potrzebne zabezpieczenie używanego materiału oraz jego wymieszanie, aż po formę, która nada naszej desce odpowiedni kształt i strukturę.

Firmy specjalizujące się w produkcji drewna betonowego strzegą swoich receptur na odpowiednią mieszankę, są one tworzone przez szereg specjalistów, technologów, którzy wykorzystują całą swoją wiedzę i umiejętności, aby uzyskać optymalne połączenie. Mogą sobie oni pozwolić na wiele prób i błędów, tymczasem w domowych warunkach będzie to trudne do wykonania i bardzo nieekonomiczne. Odpowiednie składniki mieszanki to jednak nie wszystko, bardzo ważne jest też to, aby była ona odpowiednio wymieszana, tak, aby po przelaniu do formy nie okazało się, że jest ona pełna pęcherzy, czy sypkich składników zbitych w grudki. Również stworzenie formy, która idealnie odzwierciedli strukturę i fakturę drewna włącznie ze słojami czy naturalnymi pęknięciami nie będzie proste. Zrobienie odlewu z prawdziwej deski będzie wymagało czasu, precyzji i doświadczenia. Specjalistyczne firmy mają wyszkolonych ludzi i przeznaczone do tego maszyny, które są w stanie stworzyć formy właściwie o dowolnym kształcie i wymiarach. Po uporaniu się z formą musimy zapewnić naszym drewnopodobnym elementom odpowiednie warunki do dojrzewania, właściwa wilgoć i temperatura są kluczowe w osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości przez materiał.

Wykonanie elementów z drewna betonowego zdecydowanie łatwiej zlecić profesjonalistom, szczególnie jeśli nie mamy nieograniczonej ilości czasu i odpowiednio przygotowanego warsztatu. Wykonanie desek betonowych samemu będzie na pewno bardzo satysfakcjonujące, może się jednak okazać, że nie będą one wyglądały tak jak byśmy tego oczekiwali, a ich trwałość będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Powrót do BLOG
DrewVIP DREWNO BETONOWE
Złotowo 96B
NIP 744-133-09-25
e-mail: biuro@drewvip.pl
tel.: 512 420 193
Nr konta: 72 1140 2004 0000 3102 7939 1804
Dział sprzedaży - tel.: 512 420 191

ZADAJ PYTANIE